Presi tanımlamamız gerekirse, bir metal şekillendirme tezgahıdır. Mekanik kuvvet veya basınç uygulayarak metal şekillendirmek veya kesmek için tasarlanmıştır. Bir pres yardımıyla talaş çıkarmadan istediğiniz herhangi bir şekilde metal şekillendirebilirsiniz. Presler temel olarak seri üretim çalışmaları için tasarlanmış makinalardır ve temel avantajları ise, herhangi bir sac metali bitmiş ürün haline getirmenin en hızlı ve en verimli yolu olmalarıdır. Pres takım tezgahları iki ana tiptedir, hidrolik presler ve mekanik presler. Pres türlerinden birinin seçimi, esasen üretim sürecinin faktörlerine bağlıdır.

Bu noktada, pres tipi seçimi yaparken ilk değerlendirme, pres aletinin gerçekleştirmek için kullanılacağı temel işlem türü olacaktır. Örneğin, metal dövme için bir pres, ekstrüzyon için bir pres, darbeli ekstrüzyon için bir pres veya sac metal işleme için bir pres; bunların tümü farklı genel gereksinimlere sahip olacaktır. Bir üretim işlemi için gerçekleştirilecek pres seçiminde, bir sonraki çok önemli faktör, gerekli pres kapasitesidir. Gerekli pres kapasitesi, iş stoğunun boyutu ve işlem türü ile ilgili olacaktır. Presin uzunluğu boyunca kuvvet uyguladığı, strok uzunluğu, bir presi seçerken gözönünde bulundurulması gereken başka bir önemli faktördür, bu aynı zamanda kullanılan temel işlem türü ile de ilgili olacaktır.

Mekanik presler, çok çeşitli farklı makine tiplerini kapsayan bir takım tezgahları sınıfına aittir. Öncelikle, mekanik pres, bir motorun dönme kuvvetini, presleme eylemini gerçekleştiren bir öteleme kuvvet vektörüne dönüştürür. Dolayısıyla mekanik bir preste enerji motordan gelir.

Bu tip presler genellikle hidrolik veya vidalı preslerden daha hızlıdır (aslında vidalı pres de mekanik pres olarak sınıflandırılabilir). Bazı preslerden farklı olarak, mekanik bir preste, kuvvet uygulaması, strok mesafesi boyunca hem hız hem de büyüklük olarak değişir. Mekanik bir pres kullanarak bir imalat işlemi gerçekleştirirken, doğru strok aralığı önemlidir.

Hidrolik presler, güçlü bir takım tezgahı sınıfıdır, sağladıkları enerjiyi hidrolik basınçla elde ederler. Belirli bir bölmedeki sıvı basıncı, pompalar ve valfler kullanılarak artırılabilir veya azaltılabilir. Bazen daha güçlü preslerde pompaların kapasitesini artırmak için cihazlar ve sistemler kullanılabilir. Bu presler uzun bir mesafede ve sabit bir hızda çalışabilir. Hidrolik presler genellikle diğer pres türlerine göre daha yavaştır. Bu, işle daha uzun süre temas gerektirir, bu nedenle işin soğutulması, hidrolik kuvvetle bir parça sıcak şekillendirilirken bir sorun olabilir. Hidrolik presler, en güçlü pres sınıfı olma özelliğine sahiptir.

Redüktörler & Tahrik Sistemi Çözümleri

KOMPLE PRES TAHRİK SİSTEMLERİ

Servox® SERVO PRES TAHRİKLERİ

Kavrama / Fren

LUTEX® KAVRAMA VE FREN KOMBİNASYONU

SERVOX® FREN

Sistem Çözümleriniz Için Tahrik Komponentleri

DİŞLİ KAPLİNLER - GC

KRANK MİLLERİ

ESNEK KAPLİNLER

RİJİT KAPLİN

KASNAKLAR

DİĞER ÜRÜNLER