Güç aktarım sektöründe yeni bir soluk: D Engineering

Güç aktarım sektöründe yeni bir soluk: D Engineering

Güç aktarım sektöründeki 20 yılı aşkın tecrübesiyle tanınan bir isim olan A. Erhan Zeren, yeni şirketi D Engineering Güç Aktarım Sistemleri ve Teknolojileri ile ilgili her şeyi Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Dergisi’ne anlattı.

Güç aktarım sektörüne yeni bir soluk getirmek üzere yola çıktınız. Neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle, bu sektörde önemli bir gereklilik olarak gördüğüm ve geçmişte içinde yer aldığım kurumsal firmalarda da sürekli olarak tatbik ettiğim, “fikirden komple sistem çözümüne kadar” mekanik güç aktarım sistemleri ve teknolojileri danışmanınız olmayı, D Engineering olarak temel hedef olarak benimsediğimizin altını çizmek isterim. Bu bağlamda, herhangi bir sektörden bağımsız olarak, güç aktarım sistemleri kullanıcılarına bir ürün tedarik etmekten ziyade, bilginin tedarik edilmesinin, aktarılmasının büyük öneme sahip olduğu bilinciyle hareket ettiğimizi ve edeceğimizi belirtmek isterim. D Engineering olarak sahip olduğumuz teknik yetkinliğimiz ile uygulamanız veya sisteminiz için teknik ve ekonomik olarak en iyi çözümü sağlamak için sizinle birlikte çalışacağımızı eklemek isterim. Öte yandan çok genç bir firma olmamıza rağmen, başarıya giden yoldaki prensiplerimizi daha bugünden deklere etmemizin bir şeyleri farklı yapacağımızın bir göstergesi olarak görmenizi diliyorum.

Hangi markaları ve ürün gruplarını Türk sanayisinin hizmetine sunacaksınız?

Esasen uzun yıllardır Türk sanayisinde bayrağı dalgalanan, 1906 yılında bir aile şirketi olarak kurulmuş, 4 kuşaktır inovasyon ve kalitenin garantisi olan, Alman güç aktarım sistemleri üreticisi DESCH’in Türkiye Satış Partneri olarak, bu değerli bayrağı teslim aldığımızı belirtmek isterim. D Engineering olarak, partnerimiz DESCH Antriebstechnik’in gamında yer alan redüktör, özel uygulama redüktörleri, terzi usulü özel redüktörleri, kavramalar, frenler, kaplinler (esnek, dişli ve rijit), kasnaklar, krank milleri ve yatakları kapsayan tüm ürünlerin ve sağlamakta olduğu hizmetlerin Türkiye pazarındaki bilinirliği ve yaygınlığını arttırmak amacıyla heyecanlı ve motive bir şekilde çalışacağımızı aktarmak isterim. Gerekli tüm detaylı bilgilere D Engineering’in web sitesi www.dengineeringtech.com veya DESCH’in web sitesi www.desch.com/en/ adreslerinden ulaşabilir, pek tabii ki bizlerle temasa geçebilirsiniz.

Pandemi sürecini ve yeni normal dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektöre mesajınız nedir?

100 yılda bir denk gelen pandeminin etkilemediği bir süreç veya sektör olmadığını düşünüyorum. Bu bağlamda, 1906 yılı doğumlu, 2019 yılından itibaren NIDEC Corporation ile stratejik ortaklık yapma seviyesine gelen DESCH Antriebstechnik GmbH ile partnerlik görüşmelerimizin başlangıcı da Türkiye’nin covid 19 ile tanıştığı günlere denk geldiğini belirtmek isterim. Hatta, Mart ayının başında gerçekleştirdiğim DESCH’in Almanya merkezini ziyaretimden dönüşümün, ilk karantina günlerini tecrübe ettiğimiz zamana denk geldiğini eklemek isterim. Kişisel olarak bu dönemi, tıpkı futbol takımlarının sezon öncesi gerçekleştirdikleri, gerekli hazırlıkların yapıldığı, eksiklerin giderildiği, kondisyonun arttırıldığı ve en önemlisi takım olma yolunda adımların atıldığı dönem gibi adlandırmak istiyorum. D Engineering olarak, sezonun ama bu sefer “Yeni Normal” sezonu(ları)n nasıl olabileceği noktasında değişik sektör yetkilileriyle ihtiyaçlar, beklentiler, yeni alışkanlıklar hakkında görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerin en önemli ortak noktası, artık söz konusu toplantılarımızın dijital ortamda gerçekleşiyor oluşuydu. D Engineering olarak bir kez daha emin olduk ki, daha çok yeni kurulmuş bir firma olmamıza rağmen, yol haritamızda ilerler iken üzerinde önemle durmuş olduğumuz, birbirine entegre 3 önemli kriter olan “Yetkinlik” ve “Hız”’ı takip eden “Dijitalleşme” bir anda bir yıldız haline geldi ve biz yola çıkarken doğru bir kriter benimsemiştik.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

D Engineering olarak yola çıkarken üzerinde detaylı olarak çalıştığımız bir yol haritası ve iş planı oluşturduğumuzu belirtmek isterim. Bu çerçevede kısa, orta ve uzun vadede nelerin yapılacağı şirket anayasamızda bulunuyor. Kısa vade çerçevesinde yapılacaklardan bir tanesi de gerek D Engineering’in tanıtımı, bilinirliğinin arttırılması, gerekse de tahrik sistemleri, teknolojileri noktasında 100 seneyi aşkın bir şirket hafızası olan partnerimiz DESCH’in Türkiye pazarında bilinirliğinin arttırılması ve ürün gamının Türkiye pazarında yaygınlaştırılması ile ilgili olarak marketing çalışmalarına, partnerimiz olarak belirttiğimiz, Moneta ile beraber başlamak olacaktır. Gerisi zaten beraberinde gelecektir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

D Engineering olarak, 2020 yılının son çeyreğinde yola çıkmış olsak da yanımızda 1906 yılında Desch ailesi tarafından kurulmuş, bu günlere kadar yönetilmiş, halen 4. jenerasyonunun yönetimde olduğu, gelecek için başarılı bir şekilde konumlandırılması neticesinde de 2019 yılında NIDEC Corporation gibi bir Dünya devi kuruluş ile stratejik ortaklık yapan, partnerimiz DESCH Antriebetechnic GmbH’ın olması bizi ziyadesi ile heyecanlandırıyor. Esasen bizim için de çok önemli bir stratejik ortaklık olan bu partnerliğin, gün geçtikçe ilerleyen ve sağlıklı büyüme gerçekleştiren, gerek D Engineering’e gerekse de DESCH’e pozitif katkılar sağlayacak bir yapı olduğunu belirtmek isterim.

A. Erhan Zeren kimdir?

1974, Ankara doğumluyum. YTÜ Makine Mühendisliği ve ABD’deki MBA eğitimini tamamlamamın ardından, 2000 yılından bu yana çimento sektöründeki yabancı menşeili firmalarda bakım & geliştirme, yatırım yönetimi ve yine çimento, demir & çelik vb. sanayi sektörlerine hizmet veren bir mühendislik firmasında, proje satış & yönetimi pozisyonlarında görev yaptım. Kurumsal firma anlamında en son olarak Aralık 2012, Haziran 2019 tarihleri arasında NORD Drivesystems’de Çimento, Demir & Çelik Sektörlerinden Sorumlu Sektör Müdürü ve son olarak Endüstriyel Redüktör Satış Müdürü olarak görev yapmamın ardından, profesyonel hayattaki 20 yılı aşkın sürede edindiğim bilgi birikim ve tecrübelerimi, kendi kurmuş olduğum, D Engineering Güç Aktarım Sistemleri ve Teknolojileri isimli şirketimde, sanayimizin değişik sektörlerinin üyelerine katma değerli faydalar sağlamak ve problemlerinin çözümü, ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yardımcı olmak adına uzun soluklu bir yola çıkmış bulunuyorum.